Skip to content
  • Categories
  • Recent
  • Tags
  • Popular
  • Users
  • Groups
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (No Skin)
  • No Skin
Collapse

The New Coffee Room

  1. TNCR
  2. General Discussion
  3. The Grocery Inflation Thread

The Grocery Inflation Thread

Scheduled Pinned Locked Moved General Discussion
34 Posts 14 Posters 343 Views
  • Oldest to Newest
  • Newest to Oldest
  • Most Votes
Reply
  • Reply as topic
Log in to reply
This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
  • jon-nycJ jon-nyc

    Ok, ground rules for this thread.

    You can’t just post a price. That’s meaningless. How TF are we supposed to know what it used to be?

    Post a before and after.

    George KG Offline
    George KG Offline
    George K
    wrote on last edited by
    #11

    @jon-nyc said in The Grocery Inflation Thread:

    Ok, ground rules for this thread.

    You can’t just post a price. That’s meaningless. How TF are we supposed to know what it used to be?

    Post a before and after.

    Yeah, shopping for groceries via Amazon makes this easy, hence my post.

    I'll look at more items tomorrow. Right now, I've had too much (cheap) Scotch) I'm too old I'm just too lazy

    "Now look here, you Baltic gas passer... " - Mik, 6/14/08

    The saying, "Lite is just one damn thing after another," is a gross understatement. The damn things overlap.

    1 Reply Last reply
    • Catseye3C Catseye3

      1lb. chopped walnuts = $13.69

      A 2lb. loaf of Pepp Farm bread = $5.19

      An 8-count pkg Ball Park beef franks = $6.49

      1lb. Philly cream cheese = $7.59

      Fresh pears = $1.39 ea

      Bananas = $.28 each (wasn't that long ago they were 28 per pound -- sale price, at least.)

      Cantaloupe = $3.99 each

      JollyJ Offline
      JollyJ Offline
      Jolly
      wrote on last edited by
      #12

      @Catseye3 said in The Grocery Inflation Thread:

      1lb. chopped walnuts = $13.69

      A 2lb. loaf of Pepp Farm bread = $5.19

      An 8-count pkg Ball Park beef franks = $6.49

      1lb. Philly cream cheese = $7.59

      Fresh pears = $1.39 ea

      Bananas = $.28 each (wasn't that long ago they were 28 per pound -- sale price, at least.)

      Cantaloupe = $3.99 each

      Sam's club, 2lbs $12
      Don't use PF, but I can get something like SL honey wheat for $3
      Bought all-beef Oscar-Meyer at Kroger last week for $1.99
      Unless we're making a cheesecake, I'll bypass Philly for a store brand or by the block at Sam's. I want to say the last was a store brand at about $4lb.
      Fresh pears, about the same. Come summer, I have a friend who will give them to me, and we'll can them.
      Bananas, bought them at Albertson's last week for $0.29/lb.
      Cantaloupe, about the same.

      “Cry havoc and let slip the DOGE of war!”

      Those who cheered as J-6 American prisoners were locked in solitary for 18 months without trial, now suddenly fight tooth and nail for foreign terrorists’ "due process". — Buck Sexton

      Catseye3C 1 Reply Last reply
      • JollyJ Jolly

        @Catseye3 said in The Grocery Inflation Thread:

        1lb. chopped walnuts = $13.69

        A 2lb. loaf of Pepp Farm bread = $5.19

        An 8-count pkg Ball Park beef franks = $6.49

        1lb. Philly cream cheese = $7.59

        Fresh pears = $1.39 ea

        Bananas = $.28 each (wasn't that long ago they were 28 per pound -- sale price, at least.)

        Cantaloupe = $3.99 each

        Sam's club, 2lbs $12
        Don't use PF, but I can get something like SL honey wheat for $3
        Bought all-beef Oscar-Meyer at Kroger last week for $1.99
        Unless we're making a cheesecake, I'll bypass Philly for a store brand or by the block at Sam's. I want to say the last was a store brand at about $4lb.
        Fresh pears, about the same. Come summer, I have a friend who will give them to me, and we'll can them.
        Bananas, bought them at Albertson's last week for $0.29/lb.
        Cantaloupe, about the same.

        Catseye3C Offline
        Catseye3C Offline
        Catseye3
        wrote on last edited by
        #13

        @Jolly Thanks, but I'm restricted to Instacart right now.

        Success is measured by your discipline and inner peace. – Mike Ditka

        JollyJ 1 Reply Last reply
        • JollyJ Offline
          JollyJ Offline
          Jolly
          wrote on last edited by
          #14

          Things I bought last week...4 chuck roasts at $3.49/lb, 10lb chicken leg quarters for either $3.90 or $4.90 (I'm old, I forget), Jimmy Dean sausage $5/2lb. Store brand drinking water $1.99/24pk. Ground chuck $2.99/lb. 12oz Cokes $2.99/12 pack. Kroger brand complete buttermilk pancake mix $1.50 box. Yellow onions $1.99/3lbs. Bell peppers 3/$1. Eggs (large) $1.59 dozen.

          I bought some other things, too, but that's what I remember as bargains go. I shopped three stores to get those prices, but that's normal for me.

          BTW, the wife and I picked snap beans yesterday and between us and her mom, we put up 30 jars (1.5pt jars). I'll pick again Thursday and should do close to the same. I've already gotten a few squash and cucumber, but that stuff is still in the early stage. First two rows of field peas are blooming, and I have four more rows of peas stagger planted behind them. My corn is a huge disappointment this year and if I make fifty ears, I'll call it good. I normally do over 200.

          I built two more small raised beds this spring (5x6) and they have butterbeans about 6" tall. I also have an experimental bucket planting with 17 buckets planted in rattlesnake pole beans.

          I don't do Amazon, too costly, at least in my world. I grocery shop when I need to go to town, combining it with another trip, and I grocery shop like a fiend.

          The garden does cost me in terms of diesel, seed, fertilizer (about 50lbs) and time, but I do put up quite a bit. I could cut the cost if I went to all heirlooms and saved the seed, along with using more mulch and stomp (barnyard) fertilizer.

          That's what some common items cost me when compared to Cats and what I'm trying to do to keep the food bill down. If I had any sense, I'd get me a couple of settin' hens and a couple of young barrows, and have planted a half-acre of field corn. But Lordy, that's hard work.

          “Cry havoc and let slip the DOGE of war!”

          Those who cheered as J-6 American prisoners were locked in solitary for 18 months without trial, now suddenly fight tooth and nail for foreign terrorists’ "due process". — Buck Sexton

          1 Reply Last reply
          • Catseye3C Catseye3

            @Jolly Thanks, but I'm restricted to Instacart right now.

            JollyJ Offline
            JollyJ Offline
            Jolly
            wrote on last edited by
            #15

            @Catseye3 said in The Grocery Inflation Thread:

            @Jolly Thanks, but I'm restricted to Instacart right now.

            Tough row to hoe, then.

            Are you able to tend (and have room for) a couple of 4x8 raised beds?

            “Cry havoc and let slip the DOGE of war!”

            Those who cheered as J-6 American prisoners were locked in solitary for 18 months without trial, now suddenly fight tooth and nail for foreign terrorists’ "due process". — Buck Sexton

            1 Reply Last reply
            • HoraceH Horace

              My go-to bag of dog food doubled in price. I've been skipping from brand to brand now trying to find reasonable prices.

              taiwan_girlT Offline
              taiwan_girlT Offline
              taiwan_girl
              wrote on last edited by
              #16

              @Horace said in The Grocery Inflation Thread:

              My go-to bag of dog food doubled in price. I've been skipping from brand to brand now trying to find reasonable prices.

              Have you noticed any taste difference? 🤔

              HoraceH brendaB 2 Replies Last reply
              • jon-nycJ jon-nyc

                Ok, ground rules for this thread.

                You can’t just post a price. That’s meaningless. How TF are we supposed to know what it used to be?

                Post a before and after.

                LuFins DadL Offline
                LuFins DadL Offline
                LuFins Dad
                wrote on last edited by LuFins Dad
                #17

                @jon-nyc said in The Grocery Inflation Thread:

                Ok, ground rules for this thread.

                You can’t just post a price. That’s meaningless. How TF are we supposed to know what it used to be?

                Post a before and after.

                @jon-nyc said in The Grocery Inflation Thread:

                Ok, ground rules for this thread.

                You can’t just post a price. That’s meaningless. How TF are we supposed to know what it used to be?

                Post a before and after.

                Well, I can’t say what it cost last time, but I remember refusing to buy Progresso for $3.00 last year because I could normally find it for $1.50-$2.00…

                The Brad

                1 Reply Last reply
                • taiwan_girlT taiwan_girl

                  @Horace said in The Grocery Inflation Thread:

                  My go-to bag of dog food doubled in price. I've been skipping from brand to brand now trying to find reasonable prices.

                  Have you noticed any taste difference? 🤔

                  HoraceH Offline
                  HoraceH Offline
                  Horace
                  wrote on last edited by
                  #18

                  @taiwan_girl said in The Grocery Inflation Thread:

                  @Horace said in The Grocery Inflation Thread:

                  My go-to bag of dog food doubled in price. I've been skipping from brand to brand now trying to find reasonable prices.

                  Have you noticed any taste difference? 🤔

                  All I can say is that it looks and smells about the same, before and after it’s put to its intended use.

                  Education is extremely important.

                  1 Reply Last reply
                  • AxtremusA Away
                    AxtremusA Away
                    Axtremus
                    wrote on last edited by
                    #19

                    Prepackaged salad “kit”, from $2.50 pre-COVID-19 to $3.00 these days.

                    1 Reply Last reply
                    • HoraceH Offline
                      HoraceH Offline
                      Horace
                      wrote on last edited by
                      #20

                      My local supermarket used to sell watermelon at $5 or $6 each. Now it's $.56 / lb. Normal watermelons now cost more than $10, but you don't know until you weigh it.

                      Education is extremely important.

                      1 Reply Last reply
                      • taiwan_girlT taiwan_girl

                        @Horace said in The Grocery Inflation Thread:

                        My go-to bag of dog food doubled in price. I've been skipping from brand to brand now trying to find reasonable prices.

                        Have you noticed any taste difference? 🤔

                        brendaB Offline
                        brendaB Offline
                        brenda
                        wrote on last edited by
                        #21

                        @taiwan_girl said in The Grocery Inflation Thread:

                        @Horace said in The Grocery Inflation Thread:

                        My go-to bag of dog food doubled in price. I've been skipping from brand to brand now trying to find reasonable prices.

                        Have you noticed any taste difference? 🤔

                        1 Reply Last reply
                        • AxtremusA Away
                          AxtremusA Away
                          Axtremus
                          wrote on last edited by
                          #22

                          Costco:

                          • dozen of butter croissants, from $4.99 to $5.99
                          • mixed green salad 1 lb. box, from $3.99 to $4.49

                          McDonald's:

                          • ice cream sundae, from $1.25 to $1.99;
                          • "Dollar Menu" now presented as "$1, $2, $3 menu."
                          Aqua LetiferA 1 Reply Last reply
                          • 89th8 Online
                            89th8 Online
                            89th
                            wrote on last edited by
                            #23

                            The Costco (big) hot dog plus soda combo for $1.50 hasn’t changed since 1985.

                            AxtremusA 1 Reply Last reply
                            • JollyJ Offline
                              JollyJ Offline
                              Jolly
                              wrote on last edited by
                              #24

                              That's because it is a loss leader.

                              “Cry havoc and let slip the DOGE of war!”

                              Those who cheered as J-6 American prisoners were locked in solitary for 18 months without trial, now suddenly fight tooth and nail for foreign terrorists’ "due process". — Buck Sexton

                              89th8 1 Reply Last reply
                              • JollyJ Jolly

                                That's because it is a loss leader.

                                89th8 Online
                                89th8 Online
                                89th
                                wrote on last edited by
                                #25

                                @Jolly said in The Grocery Inflation Thread:

                                That's because it is a loss leader.

                                LOL I know. It's also delicious.

                                1 Reply Last reply
                                • 89th8 89th

                                  The Costco (big) hot dog plus soda combo for $1.50 hasn’t changed since 1985.

                                  AxtremusA Away
                                  AxtremusA Away
                                  Axtremus
                                  wrote on last edited by
                                  #26

                                  @89th said in The Grocery Inflation Thread:

                                  The Costco (big) hot dog plus soda combo for $1.50 hasn’t changed since 1985.

                                  Along that line, a full bird rotisserie chicken seems to have been holding the line at $4.99 for a long time as well at Costco.

                                  1 Reply Last reply
                                  • AxtremusA Axtremus

                                    Costco:

                                    • dozen of butter croissants, from $4.99 to $5.99
                                    • mixed green salad 1 lb. box, from $3.99 to $4.49

                                    McDonald's:

                                    • ice cream sundae, from $1.25 to $1.99;
                                    • "Dollar Menu" now presented as "$1, $2, $3 menu."
                                    Aqua LetiferA Offline
                                    Aqua LetiferA Offline
                                    Aqua Letifer
                                    wrote on last edited by
                                    #27

                                    @Axtremus said in The Grocery Inflation Thread:
                                    p

                                    • "Dollar Menu" now presented as "$1, $2, $3 menu."

                                    They've been doing that for about a decade now.

                                    Please love yourself.

                                    89th8 1 Reply Last reply
                                    • Aqua LetiferA Aqua Letifer

                                      @Axtremus said in The Grocery Inflation Thread:
                                      p

                                      • "Dollar Menu" now presented as "$1, $2, $3 menu."

                                      They've been doing that for about a decade now.

                                      89th8 Online
                                      89th8 Online
                                      89th
                                      wrote on last edited by
                                      #28

                                      @Aqua-Letifer said in The Grocery Inflation Thread:

                                      @Axtremus said in The Grocery Inflation Thread:
                                      p

                                      • "Dollar Menu" now presented as "$1, $2, $3 menu."

                                      They've been doing that for about a decade now.

                                      Don't go to the dollar store, either. It was always a risky name for a store, lol

                                      jon-nycJ 1 Reply Last reply
                                      • 89th8 89th

                                        @Aqua-Letifer said in The Grocery Inflation Thread:

                                        @Axtremus said in The Grocery Inflation Thread:
                                        p

                                        • "Dollar Menu" now presented as "$1, $2, $3 menu."

                                        They've been doing that for about a decade now.

                                        Don't go to the dollar store, either. It was always a risky name for a store, lol

                                        jon-nycJ Offline
                                        jon-nycJ Offline
                                        jon-nyc
                                        wrote on last edited by
                                        #29

                                        @89th

                                        Why? They still take dollars.

                                        "You never know what worse luck your bad luck has saved you from."
                                        -Cormac McCarthy

                                        1 Reply Last reply
                                        • 89th8 Online
                                          89th8 Online
                                          89th
                                          wrote on last edited by
                                          #30

                                          i hate you

                                          1 Reply Last reply
                                          Reply
                                          • Reply as topic
                                          Log in to reply
                                          • Oldest to Newest
                                          • Newest to Oldest
                                          • Most Votes


                                          • Login

                                          • Don't have an account? Register

                                          • Login or register to search.
                                          • First post
                                            Last post
                                          0
                                          • Categories
                                          • Recent
                                          • Tags
                                          • Popular
                                          • Users
                                          • Groups